Zásady správania sa v dojo/telocvični- Počas tréningu by cvičenec nemal opúšťať tatami/žinenku, v prípade nutnosti môže požiadať o uvoľnenie trénera.
- Na tele či odeve cvičenca by nemali byť žiadne kovové alebo tvrdé predmety (náhrdelníky, náramky), aby nedošlo k zraneniu či k poškodeniu veci. V prípade väčších náušníc ich pred tréningom doporučuje zložiť alebo prelepiť leukoplastom.
- Cvičenec má dbať pokynov trénera a nesmie krikom, pohybmi či inak narušovať tréning.
- Na tréning je možné so sebou priniesť nápoj (bezbublinkovú minerálku, čaj a pod.), je ho možné piť len mimo tatami počas trénerom vyhlásených prestávok.
- Počas tréningu nie je dovolené telefonovať, mobilné telefóny je potrebné vypnúť.
- Na tréningu sa nesmie žuvať žuvačka (hrozí nebezpečenstvo zabehnutia/zadusenia).
- Na tréning nie je vhodné nosiť cenné veci, ak cvičiaci má so sebou niečo cenné, mal by si cennosti zobrať so sebou do dojo/telocvične a nenechávať ich v šatni.
Hygiena- Cvičencom je k dispozícii dievčenská a chlapčenská šatňa so sprchou.
- Cvičenec judo by mal prichádzať na tréning čistý, dlhé vlasy by mali byť zviazané do pútca.
- Veľkú pozornosť treba venovať ostrihaniu nechtom nakrátko, pretože dlhé nechty môžu viesť k poškrabaniu súpera, alebo ešte častejšie, pri tréningu dojde k ich bolestivému odlomeniu.
- Cvičenec môže opustiť tatami/telocvičňu len v prezuvkách, v žiadnom prípade by nemal prechádzať z dojo/telocvične do šatne či toaletu naboso. Vhodné sú umelohmotné prezuvky, v ktorých sa je možné aj osprchovať.
Rodičia na tréningu- Rodiča sa môžu počas tréningov zdržiavať vo vyhradenom priestore dojo/telocvične, v žiadnom prípade by však nemali zasahovať do tréningu – napomínať svojho syna/dcéru, hlasno povzbudzovať, klásť otázky trénerovi a pod.
- V prípade výkladu trénera by sa rodičia mali zdržať vzájomného rozhovoru, aby nerušili tréning.
|
|