Naše ciele-
Rozvíjať osobnosť cvičenca v duchu etiky judo
- Naučiť deti radovať sa z pohybu
- Priviesť cvičiaceho k pravidelnej pohybovej aktivite
- Naučiť rozvíjať pozitívne a zvládať negatívne emócie
- Rozvíjať sociálne zručnosti a
správanie v kolektíve
-
Rozvíjať schopnosti cieľavedomého úsilia a sebazdokonaľovania
Filozofia tréningu- Tréning musí prinášať cvičiacim radosť
- Tréner pristupuje k cvičiacemu ako k osobnosti
- Tréner rešpektuje individuálne fyzické aj psychické schopnosti cvičiaceho
- Pochvala je účinnejší nástroj motivácie ako výčitka
- Tréner musí byť vzorom a cvičiaci rešpektujú jeho vedúcu pozíciu
-
Pre úspech cvičiaceho je nevyhnutná spolupráca s jeho rodičmi
Stručný tréningový plán začiatočníkov- Tréningy v prvom roku cvičenia sú zamerané predovšetkým na všestranný pohybový rozvoj a zvýšenie obratnosti. Prevažnú časť tréningov tvoria skupinové hry, gymnastická príprava a postupne aj džudistické techniky.
- Nácvik vlastných techník je zahájený nácvikom tzv. ukemi (pádov), ktorých zvládnutie je predpokladom na tréning hodov. Simultánne s technikami v postoji sú nacvičované aj techniky na zemi, predovšetkým tzv. držania.
- Po 1-2 mesiacoch tréningu sa v malých objemoch zaraďujú aj cvičné zápasy – randori, ktoré v praxi preverujú nadobudnuté zručnosti.
- Po cca. 6 mesiacoch tréningu by mali cvičenci bez problémov zvládať 6 -10 základných techník a podľa svojich schopností absolvujú skúšku na 6 kyu – najnižší žiacky stupeň.
- Po získaní 6. kyu a vystavení preukazu judo sa môžu trénujúci zúčastniť niektorej z regionálnych súťaží.
Súťaže a výkonnostný šport- Z našich skúseností vyplýva, že len malé percento cvičiacich má fyzické a psychické predpoklady na úspech vo výkonnostnom a neskôr vrcholovom športe, a preto športový úspech na súťažiach nie je našou prioritou ale skôr bonusom, ktorý získavame pri plnení širších cieľov
- Sme toho názoru, že tradičné turnajové súťaže sú pre deti nižšieho veku psychicky náročné a kvôli krátkej dobe aktivity počas doby trvania turnaja aj málo zaujímavé. Z tohto dôvodu považujme pre deti do 12 rokov súťaže len za doplnkovú aktivitu (účasť na 3-6 súťažiach ročne je podľa nás ako skúsenosť dostatočná).
- Mimo vlastných tréningov uprednostňujeme spoločensko-športové akcie, na ktorých aktívne participujú nielen deti ale aj rodičia.
- Osobitnou skupinou sú súťaživé typy detí, pre ktoré je účasť na súťažiach zábavou. Týmto deťom a ich rodičom sme pripravení poskytnúť podporu pri individuálnych tréningoch či častej účasti na turnajoch.
Viac informácií
Ľudo Jambrich 0905 661050 ludo@dzudo.sk
|
|